Ethereum, Ether (ETH) je decentraliziran sustav, što bi značilo da ga ne kontrolira niti jedna država, vlada ili banka, dok je većina on-line usluga i tvrtki izgrađena je na centraliziranom sustavu upravljanja.
Kako bi u potpunosti razumjeli šta i kako radi Ether, važno je saznati koje su njegove osnovne osobine i po čemu se razlikuju od standardnih pristupa.
Centraliziran pristup podrazumjeva kontrolu od strane banke ili države, te takav sustav ima mogućnost neusjpeha, ukoliko dođe do problema (single point of failure SPOF), tako da pada čitavi sustav, što čini aplikacije i on line servere, koji koriste ovaj sustav, izuzetno osjetljivim na hakerske napade, pa čak i na nestanke struje.
Većina društvenih mreža i drugih mrežnih servera zahtjeva od korisnika da ustupi određene podatake, koji se onda pohranjuju i čuvaju na njihovim serverima. Odatle se mogu lako ukrasti od strane same kompanije, njenih radnika ili hakera.
Ethereum, kao decentraliziran sustav, potpuno je autonoman i niko ga ne kontrolira. Zbog toga nema centralnu točku neuspjeha (central point of failure), jer je vođen od strane nekoliko tisuća volonterskih računala, raspoređenih širom svijeta, što znači da nikada ne može biti izvan mreže.
Osobne informacije korisnika ostaju na njihovim računalima, dok sadržaj kao što su aplikacije, video zapisi i drugo, ostaje u potpunoj kontroli svojih autora bez potrebe da se podlježu pravilima nametnutih od strane pružatelja usluga, kao što su App Store i YouTube.
Iako ih stalno uspoređuju, Ethereum i Bitcoin su dva sasvim različita projekta s potpuno drugačijim ciljevima. Bitcoin je prva kriptovaluta i sustav za transfer novca, koji je izgrađen i podržan od strane distribuirane tehnologije javnog registra pod nazivom blockchein.
Ethereum je preuzeo tehnologiju koja stoji iza Btcoina, znatno je i proširio njene mogućnosti. To je cijela mreža, s vlastitim internet pretraživačem, programskim jezikom i sustavom naplate. Najvažnije, korisnicima omogućava kreiranje decentraliziranih aplikacija na ethereum platformi.
Ethereum je platforma otovrenog koda, zasnovana na blockchain tehnologiji, koja dozvoljava drugim programerima da grade i razvijaju decentralizirane aplikacije.
Ethereum podržava globalni sustav takozvanih ‘nodova’. Nodovi su dobrovoljci koji preuzimaju čitav ethereum blockchain na svoja računla i potpuno sprovode sva pravila koncezusa sistema, a za uzvrat se dobijaju nagrade.
Ova pravila konsenzusa, kao i brojne druge aspekte mreže, diktiraju “pametni ugovori” (smart contracts). Oni su dizajnirani da automatski izvrše transakcije i druge specifične akcije unutar mreže sa stranama kojima ne morate nužno da vjerujete. Uvjeti za obe strane su unaprijed programirani u ugovoru. Ispunjenje ovih uvjeta onda pokreće transakciju ili bilo koju drugu konkretnu akciju.
Mnogi ljudi vjeruju da su pametni ugovori budućnost i na kraju će zamjeniti sve druge ugovore, pošto implementacija pametnih ugovora pruža sigurnost koja je superiornija od tradicionalnog ugovora, smanjuje troškove vezane za ugovaranje i uspostavlja povjerenje između dvije strane.
Sistem svojim korisnicima pruža i Ethereum Virtual Machine (EVM), koji služi kao okruženje za pametne ugovore, zasnovane na Ethereum-u. Takav ugovor omogućava korisnicima da sa sigurnošću izvršavaju neprovjerni kod, a istovremeno osiguravaju da programi ne ometaju jedni druge.
EVM je potpuno izoliran od glavne Ethereum mreže, što ga čini savršenim alatom za testiranje i poboljšanje pametnih ugovora.
Foto: Dreamstime
Ukoliko želite investirati u kripto valute posjetite Bitcoin-store i jednostavno kupite ili prodajte Bitcoin.